top of page
The 2nd IISFF.JPG

İzmit Uluslararası Kısa Film Festivalleri

Kısa film; verilmek istenilen mesajı veya anlatılmak istenilen öyküyü en kısa sürede anlatma sanatıdır. Kısa filmler sinema tarihinin ilk örneklerini oluşturur. Sinemanın gelişiminde, farklı türlerin ortaya çıkmasında, yeni yeteneklerin keşfedilmesinde önemli rol oynamıştır.

Akıcı ve çarpıcı bir dille ifade edilen öz anlatımlar, tek konu çevresinde gelişen olay örgüsü ve kısıtlı karakter kullanımı ile daha kişisel ve özgür eserlerin adıdır.

Yeni bakış açıları, farklı çekim teknikleri, çarpıcı seslendirme biçimleri ve etkili oyunculuk tarzlarının sınandığı deneysel sinema alanı olarak özellikle toplumsal sorunlara duyarlı olan ve dikkat çekmek isteyen sanatçıların aracı olmuştur.

2014 yılında "Art Nicomedia Kısa Film Günleri" etkinliği ile başlattığımız ve aralıksız devam ettirdiğimiz "İzmit Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Festivalleri" geleneği 6. sezonu devam eden "İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali" ve 13. sezonu devam eden "Nicomedia Uluslararası Film Ödülleri" ile yolculuğuna devam ediyor.


Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği olarak amatör veya profesyonel film yapımcılarına açık olarak düzenlediğimiz uluslararası kısa film festivallerine bugüne kadar toplam 89 farklı ülkeden 2.700'den fazla film katıldı, 122 film gösterim aldı, 191 yönetmen ödül ve derece kazandı.

15'i yabancı toplam 39 jüri üyesi ve 4 uluslararası koordinatörün görev aldığı film festivallerimizde konusunda uzman konuşmacıların konuk olduğu "Deprem", "Sanat ve Sanayi", "Kadın" ve "Pandemi" temalı panellerin yanı sıra 6 yüz yüze, 3 çevirimiçi ödül töreni düzenledik.

   Düzenlediğimiz Uluslararası Film Festivalleri   

6. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali

6 Kıta 57 ülkeden 23 farklı dilde 278 film

5. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali
6 Kıta 62 ülkeden 27 farklı dilde 386 film

4. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali
6 Kıta 62 ülkeden 24 farklı dilde 510 film

3. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali
6 Kıta 59 ülkeden 26 farklı dilde 501 film

2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali
6 Kıta 47 ülkeden 25 farklı dilde 548 film

1. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali
5 Kıta 32 ülkeden 23 farklı dilde 136 film

Nicomedia Uluslararası Kısa Film Ödülleri

Toplam 14 Sezon

6 Kıta 49 ülkeden 18 kategoride toplam 405 film

"İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali" ve "Nicomedia Uluslararası Film Ödülleri" aracılığı ile İzmit'in adını uluslararası sanat platformlarında duyurmaya devam ediyoruz.

 

   Düzenlediğimiz "Uluslararası Film Festivalleri" web siteleri ve Facebook etkinlik albümleri için yukarıdaki festival isimlerine tıklayın   

AND logo 01 full -  Turkish black background.jpg
bottom of page