top of page
AND Dashboard A3 Report Page1.jpg
AND projects video banner - Dashboard - 1000X1000.jpg
AND Dashboard A3 Report Page2.jpg

"Hayal Et, Planla, Uygula, Tadını Çıkart" mottomuzla bugüne kadar 4 ana kategoride, 23 farklı disiplinde, 71 Kültür ve Sanat, 32  Kent Tarihi, 62 Uluslararası ve 15 Kent Tanıtım projesi olmak üzere yerelde ve yurtdışında toplam 180 proje, etkinlik ve temsil gerçekleştirdik.

Kuruluşumuzdan bu yana geçen 14 yılda olduğu gibi gerçekleştirdiğimiz yerel, ulusal ve uluslararası projelerle kentin sanat hayatına dokunmaya, kent tarihi bilinirliğinin, kentlilik bilincinin ve kent tanıtımının artmasına katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

AND International Projects Dashboard.jpg
AND International Projects in Izmit Dashboard.jpg

Tamamına resmi davetli olarak katıldığımız ve Avrupa’daki proje ortaklarımızla birlikte koordine ettiğimiz kent festivalleri, Erasmus+ gençlik değişim projeleri, film festivalleri, sempozyum gibi 26 uluslararası etkinlikte İzmit’ten davetli olarak götürdüğümüz 111 katılımcı ve gittiğimiz ülkelerdeki Büyükelçilerimiz, Konsoloslarımız ve Fahri Konsoloslarımızın da teşrifleriyle birlikte kentimizi uluslararası platformlarda temsil ettik.

Ayrıca, “Melodies of Tolerance”, “Fairy Tale For Creativity” ve “Take Initiative For Refugees” Erasmus+ projelerimizi ve "City Of Tolerance" etkinliklerini Avrupa’nın 12 farklı ülkesinden kentimize gelen 136 katılımcıyla birlikte İzmit’te gerçekleştirdik, gelen misafirlerimize kentimizi tanıttık.

İzmit'te en geniş uluslararası network'e sahip sivil toplum kuruluşu olarak önümüzdeki dönemde de kentimizi uluslararası etkinliklerde temsil etmeye ve tanıtmaya devam ediyoruz.

AND Film Productions Dashboard - Fiction.jpg
AND Film Productions Dashboard - Documentary.jpg
AND Film Productions Dashboard - Others.jpg

Tamamını "İzmit"te çektiğimiz "İzmit" temalı ve dernek prodüksiyonumuz 9 kurmaca, 3 kent tanıtım filmi, 3 belgesel ve 2 video klip toplam 17 film prodüksiyonu gerçekleştirdik.


Kentin tarihini konu aldığımız ve kentin görünürlüğünü artmasına katkı sağlamak amacıyla hazırladığımız belgesel ve kent tanıtım filmleri İzmit'in tanıtımına ve kent tarihine ışık tutuyor. İzmit temalı olarak hazırladığımız şarkı ve video klip prodüksiyonları buram buram İzmit kokuyor. 

2014 yılından bu yana İzmit'te ulusal ve uluslararası film festivalleri düzenleyen bir sivil toplum kuruluşu olarak İzmit'te kendi çektiğimiz kurmaca ve deneysel filmler film festivallerinde ödül kazanmaya, gösterim almaya ve yarışmaya devam ediyor. 

Çocuk gelinleri konu aldığımız “Nergis” isimli belgesel filmimiz Frankfurt’ta düzenlenen “6. Golden Tree Documentary Film Festival”inde "Finalist" seçildi, su kıtlığı problemi hakkında global farkındalığı arttırmak için hazırladığımız “H₂O” isimli deneysel filmimiz “İGSAŞ Film Festivali”nde "Jüri Özel Ödülü" kazandı.


Covid-19 pandemi temalı “Invisible” isimli deneysel filmimiz Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından Cenevre'de düzenlenen ve dünyaca ünlü aktris Sharon Stone’un da jüri üyeleri arasında olduğu “3. Health For All Film Festival”inde 1027  film arasından "Finalist" seçildi.  Roman açılımını konu aldığımız "Kovan | Hive" isimli belgesel film Üsküp’te düzenlenen “20. International Golden Wheel Film Festival”inde “En İyi Yönetmen” ödülü kazandı.

Prodüksiyonunu gerçekleştirdiğimiz tüm filmleri Youtube ve Vimeo kanallarımızdan izleyebilirsiniz.

Not : Bazı filmlerimiz halen festivallerde yarıştığından festival şartnameleri gereği sadece fragmanları yayındadır.

AND Art Exhibitions Dashboard.jpg

Tamamı "İzmit Tarihi" temalı sanat sergilerimiz sanat ve tarihseverlerle buluşmaya devam ediyor.


6 farklı konseptte 14 sanat disiplininde 48 sanatçı tarafından üretilen 290'dan fazla sanat eserinin yer aldığı

• Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğraf Sergisi
• Hayat Devam Ediyor İzmit Fotoğraf Kolaj Sergisi
• İzmit Tarihinde İz Bırakanlar Yağlıboya Resim Sergisi
• 28 Haziran Fotoğraf Renklendirme Sergisi
• İzmit Tarihi İllüstrasyonları Sergisi
• Gez Çiz Yaz İzmit Karma Sergilerimizi

bugüne kadar açtığımız 27 farklı etkinlikte 100.000'den fazla sanat ve tarihsever ziyaret etti.

Pandemi döneminde açtığımız “Art Nicomedia 3D On-line Sergi” galerimiz ise yerli ve yabancı 25.000'den fazla sanatseverle buluştu.

Bundan sonraki dönemlerde farklı sanat disiplinlerinde açacağımız "İzmit Tarihi" temalı "Yeni" sanat sergilerimiz ile sanatsal motivasyonla kent tarihini görünür kılmaya devam edeceğiz.

AND Film Festivals Dashboard.jpg

2014 yılında "Art Nicomedia Kısa Film Günleri" etkinliği ile başlattığımız ve 9 yıldır aralıksız devam ettirdiğimiz "İzmit Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Festivalleri" geleneği 6. sezonu devam eden "İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali" ve 12. sezonu devam eden "Nicomedia Uluslararası Film Ödülleri" ile yolculuğuna devam ediyor.


Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği olarak düzenlediğimiz film festivallerine bugüne kadar toplam 89 farklı ülkeden 2.600'dan fazla film katıldı, 122 film gösterim aldı, 191 yönetmen ödül ve derece kazandı.

15'i yabancı toplam 39 jüri üyesi ve 4 uluslararası koordinatörün görev aldığı film festivallerimizde konusunda uzman konuşmacıların konuk olduğu "Deprem", "Sanat ve Sanayi", "Kadın" ve "Pandemi" temalı panellerin yanı sıra 6 yüz yüze, 4 çevirimiçi ödül töreni düzenledik.

"İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali" ve "Nicomedia Uluslararası Film Ödülleri" aracılığı ile önümüzdeki yıllarda da İzmit'in adını uluslararası sanat platformlarında duyurmaya devam edeceğiz.

AND Kent Tarihi Sunumları Dashboard 01.jpg
AND Kent Tarihi Sunumları 02 Dashboard.jpg

16 farklı sunumda, tarihçi ve akademisyenlerin anlatımıyla kent tarihinin farklı dönemlerini ve özelliklerini kentdaşlarımıza aktardığımız “İzmit Kent Tarihi Sunumları” ve genç kentdaşlarımızın yaşadıkları kentin tarihi geçmişini erken yaşta öğrenip ileriki yıllarda bu değerlere sahip çıkmalarını sağlamak amacıyla çeşitli okullarda gerçekleştirdiğimiz "Liselerde Astakoz'dan İzmit'e Kent Tarihi Sunumları"nda 1.500'den tarihseveri kent tarihiyle buluşturduk.

Önümüzdeki dönemde de farklı tema ve konuşmacılarla düzenleyeceğimiz "İzmit Kent Tarihi Sunumları"nda kentdaşlarımızı kent tarihi ile buluşturmaya devam edeceğiz.

AND Kent Tanıtım Projeleri Dashboard.jpg

27 asırlık geçmişe sahip kent tarihinin görünürlüğüne ve İzmit'in bilinirliğine katkı sağlamak amacıyla çıktığımız yolculuğumuza “İzmit Kent Kılavuzu”, “İzmit Tarihi Turistik Değerler Kitapçığı” ve “İzmit Kent Tanıtım Filmi”nden oluşan uluslararası çapta Türkçe ve İngilizce “Kent Tanıtım Seti”ni oluşturarak başladık.


Kent tanıtım materyallerimize “Visit Izmit İngilizce Kent Portalı”, “İzmit'i Ziyaret Etmek İçin 10 Neden” ve “Astakoz'dan İzmit'e Bir Kentin Minimal Öyküsü” video prodüksiyonlarını ekleyerek devam ettik.
Düzenlediğimiz "İzmit Tarihi Yerler Gezileri"nde, 500'ü aşkın tescilli taşınmaz kültür varlığına sahip kentimizde 5.200'den fazla yerli ve yabancı konuğu kent tarihinde yolculuğa çıkardık.


Türkçe-İngilizce içerik, görsel tasarım ve video prodüksiyonlarını gerçekleştirdiğimiz "İzmit" kent tanıtım materyalleri ve etkinlikleri İzmit'in ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımına katkı sağlamaya devam ediyor.

AND Other Events Dashboard.jpg

4 ana 23 farklı alt kategoride faaliyet gösteren İzmit'in en geniş proje porföyüne sahip, en prodaktif sivil toplum kuruluşu olarak standart projelerimizin yanı sıra değişik disiplinlerde kültür, sanat, spor proje ve etkinlikleri düzenliyoruz.

Türk sinema tarihinde yerini almış unutulmaz Türk filmlerini sinemaseverlerle buluşturduğumuz

   "Nostaljik Türk Film Günleri"    

Geçmişi 70 yıl öncesine uzanan ve kent belleğinin unutulmaz spor etkinliklerinden biri olan

   "İzmit Sanat vs İzmit Lisesi Nostalji Basketbol Şöleni"   

Tarih, müzik ve sanatı sonbahar serinliğinde İzmitli sanatseverlerle buluşturduğumuz

   "Art Nicomedia Sonbahar Etkinlikleri"   

 

İzmit'te ve Türkiye'de yılın En'lerini ödüllendirdiğimiz

   "Art Nicomedia Yılın Enleri Ödül Töreni"   

Tamamı "İzmit" temalı ve içerikli dernek proje çıktılarımızı ve ürettiğimiz görsellerini sergileyip sanat ve tarihseverlerle buluşturduğumuz

   "Fuar Temsilleri"   

gibi etkinliklerde İzmitli sanat, tarih ve sporseverleri biraraya getiriyoruz.

AND logo 01 full -  Turkish black background.jpg
bottom of page