top of page
BMW China Izmit Tour.JPG

BMW China İzmit Turistik Tur Koordinasyonu

BMW China şirketin her yıl düzenlediği “BMW İpekyolu Yolculuğu” projesi kapsamında Türkiye’ye gelen 49 kişilik heyete İzmit'i anlattık ve tanıttık. Çin’in Pekin kentinden başlayan, Xi-an, Langchou, Doğu Türkistan’ın Urimçi ve İstanbul’a uzanan rotada gerçekleştirilen etkinliğin son durağı İzmit oldu. İzmit’e gelen heyette BMW China CEO’su Olaf Kastner, BMW China yöneticileri, BMW China Club üyeleri ve ödüllü yarış pilotları yeraldı.

 

Heyetin önceki akşam İstanbul’da düzenlediği akşam yemeğine davet edilen Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç İzmit’in güncel ve tarihi geçmişi hakkında bilgiler verdi. İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Sekapark ve Eskihisar Kalesi programı için 18 araçla kentimize gelen kafile dernek üyemiz arkeologlar Serkan Sıtkı Güzel ve Selim Kahvecioğlu eşliğinde kent tarihi hakkında bilgi sahibi oldular. Discovery Channel prodüksiyon ekibi tarafından filme alınan etkinlik 2016 yılı içerisinde belgesel olarak yayınlanacak.

 

Programın son bölümünde ise Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç “Bir kent olarak aralıksız 2.300 yıllık bir geçmişe sahip olan İzmit kentini sizlere tanıtmaktan büyük mutluluk duyduk. İzmit, kamuoyunda bilindiğinin aksine sadece sanayi kenti değil aynı zamanda tarih ve kültür turizmi potansiyeli olan bir kenttir. Aynı zamanda Çin’den başlayan tarihi ipekyolunu avrupaya bağlayan en önemli geçiş güzergahlarından biridir. Her yıl düzenlediğiniz “BMW İpekyolu Yolculuğu 2016” etkinliği için sizleri önümüzdeki yıl tekrar İzmit’e bekliyoruz” şeklinde konuştu ve BMW China CEO’su Olaf Kastner’e İzmit’in simgeleri olan saat kulesi maketi ve pişmaniye hediye etti.

 ​

   "BMW China İzmit Turistik Tur Koordinasyonu" Facebook etkinlik albümü için tıklayın   

images.png
IMG-20190107-WA0188.jpg

Elif İle Lezzet Yolculuğu TV Programı

İzmit Bölümü Koordinasyonu

Digitürk BeIn Gurme kanalında yayınlanan “Elif İle Lezzet Yolculuğu” programının İzmit bölümü çekimlerini programın prodüksiyon ekibi ile birlikte İzmit’te gerçekleştirdik.

 

Notre Dame de Sion’u bitirdikten sonra, Washinton D.C. ve Floransa’da güzel sanatlar ve fotoğrafçılık, Paris Cordon Bleu’da gastronomi eğitimi alan, yemek-seyahat kitapları bulunan ve televizyon programları hazırlayıp sunan Elif Edes Tapan’ın anlatımıyla gerçekleşen çekimlerin, yöresel yemeklerin tanıtıldığı ilk bölümünü İzmit’e bağlı Gökçe Ören Köyü’nde gerçekleştirdik. Kar yağışı altında köy halkının yoğun ilgi gösterdiği çekimlerde Ramada Plaza İzmit Otel Şef Aşçısı Naif Bağı’nın hazırladığı tariflerle, İzmit yöresine özgü mancarlı pide ve keser köfte köyün odun fırınında pişirildi. Bunun yanı sıra köy halkının evlerinde özel olarak hazırladıkları 30 çeşit yöresel yemek köyevinde sunuldu.

 

Çekimlerin ikinci gününde ilk durağımız, İzmit’in meşhur ve dünyanın en uzun tatlısı pişmaniye oldu. Yağ, un ve şekerin birbirine karışmasıyla başlayıp kutularda son bulan üretim sürecinin her aşamasının gösterildiği çekimlerin ardından Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde kentin kuruluşundan günümüze uzanan 3.000 yıllık tarihi Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından anlatıldı.

 

Ardından toplamda 52 kez İzmit'ten geçen ve ziyaret eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Ocak 1923'te yerli ve yabancı gazetecilerle biraraya geldiği basın toplantısında, hilafet yerine cumhuriyet rejiminin getirileceğini ve yeni başkentin düşünüldüğü gibi İstanbul yerine Ankara olacağını ilk kez açıkladığı yer olan Kasr-ı Hümayun çekimleri yapıldı.

 

Program,Türkiye’nin sayılı olan fetih camilerinden biri olan Tarihi Orhan Camii, İzmit Belediyesi’nin 10 yıldır yapımını sürdürdüğü ve kent turizmine kazandırdığı İzmit Tarihi Koridoru, Kapanca Sokak ve İzmit Belediyesi tarafından restore edilip unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Hereke Halısı’nın yaşatıldığı Yeşil Konak’ta yapılan çekimlerle son buldu.

İçeriğini, tarihsel anlatımlarını ve lokasyonlarını planlayıp çekimlerini programın prodüksiyon ekibi ile birlikte İzmit’te gerçekleştirdiğimiz “Elif İle Lezzet Yolculuğu” programı bugüne kadar Türkiye ve avrupada milyonlarca izleyiciye ulaştı.

 ​

   "Elif İle Lezzet Yolculuğu" Facebook etkinlik albümü için tıklayın   

images.png
AND logo 01 full -  Turkish black background.jpg
bottom of page