top of page

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND)

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND) 2011 yılında kurulan bir sivil toplum kuruluşudur.

 

64 üyesi ve 14 onursal üyesi bulunan AND olarak,"Hayal Et, Planla, Uygula, Tadını Çıkart" mottomuzla bugüne kadar 4 ana kategoride, 22 farklı disiplinde, 68 Kültür ve Sanat, 31  Kent Tarihi, 57 Uluslararası ve 9 Kent Tanıtım projesi olmak üzere yerelde ve yurtdışında toplam 165 proje, etkinlik ve temsil gerçekleştirdik.

Yolculuğumuza; “İzmit Kent Kılavuzu”, “İzmit Tarihi Turistik Değerler Kitapçığı” ve “İzmit Kent Tanıtım Filmi”nden oluşan uluslararası çapta Türkçe ve İngilizce “Kent Tanıtım Seti”ni oluşturarak başladık. Kent tanıtım materyallerimize “Visit Izmit İngilizce Kent Portalı”, “İzmit'i Ziyaret Etmek İçin 10 Neden” ve “Astakoz'dan İzmit'e Bir Kentin Minimal Öyküsü” video prodüksiyonlarını ekleyerek devam ettik.

Kent tarihini değişik yönleriyle kentdaşlarımıza aktardığımız, her biri İzmit’in tarihi geçmişiyle alakalı, 16 farklı konu başlığında, tarihçi ve akademisyenlerin konuşmacı olduğu “İzmit Kent Tarihi Sunumları”nın yanı sıra“İzmit’in İşgalden Kurtuluşunu Anma” ve “Hoşgörü Kenti İzmit” etkinliklerini periyodik olarak düzenledik.

 

27 asırlık geçmişi olan İzmit’in tarihi yerlerine düzenlediğimiz gezilerle 5.200’den fazla katılımcıyı kent tarihinde yolculuğa çıkardık. İzmit’in onur günü olarak nitelendirdiğimiz, kentin işgalden kurtuluş destanını anlattığımız “28 Haziran - İzmit’in Onur Günü” belgeseliyle, bu önemli dönemecin görsel olarak gelecek nesillere aktarılmasını sağladık. Toplam 22 kent tarihi proje ve etkinliği düzenleyerek kent tarihi farkındalığının artmasına katkı sağladık.

Tamamı İzmit tarihi temalı yağlıboya resim sergileri, illüstrasyon sergileri, kolaj sergileri, karma sergiler, fotoğraf sergileri başta olmak üzere 27 sanat sergisiyle kent tarihini görünür kıldık. “Pandemiye inat yaşasın sanat” dedik, salgının pik yaptığı dönemlerde sanata soluk vermeye çalışarak 7 farklı galeride açtığımız “3D On-line Sergi”yle portfolyomuzda olan resim, illüstrasyon, kolaj, fotoğraf ve karma sergilerimizi "Art Nicomedia 3D Sanal Sanat Galerisi" çatısı altında uluslararası dijital platformda 3 boyutlu gezilebilir tasarımlarla sanatseverlerle buluşturduk.

 

Avrupa’daki proje ortaklarımızla birlikte koordine ettiğimiz ve düzenlediğimiz 55 uluslararası proje ve etkinlik çerçevesinde kent festivalleri, film festivalleri, Erasmus+ gençlik değişim projeleri, sempozyumlar gibi uluslararası proje ve etkinliklerde İzmit’ten davetli olarak götürdüğümüz katılımcılarla birlikte kentimizi uluslararası platformlarda temsil ettik. “Hoşgörünün Melodileri”, “Yaratıcılık Masallar” ve “Mülteciler İçin İnsiyatif Al” Erasmus+ projelerimizi Avrupa’dan gelen genç katılımcılarla birlikte İzmit’te gerçekleştirdik. Makedonya ve İtalya’da davetli olduğumuz 3 Erasmus+ projesine proje paydaşı olarak katıldık. Resmi davetli olarak katıldığımız proje ve etkinlikler için Avrupa’da 9 farklı kente İzmit’ten 135 katılımcıyla birlikte 74.000 km yolculuk yaptık.

2014 yılında "Art Nicomedia Kısa Film Günleri" etkinliği ile başlattığımız ve 9 yıldır aralıksız devam ettirdiğimiz "İzmit Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Festivalleri" geleneği 6ıncı sezonu devam eden "İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali" ve 12inci sezonu devam eden "Nicomedia Uluslararası Film Ödülleri" ile yolculuğuna devam ediyor.
Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği olarak düzenlediğimiz film festivallerine bugüne kadar toplam 89 farklı ülkeden 2.600'dan fazla film katıldı, 122 film gösterim aldı, 191 yönetmen ödül ve derece kazandı.

9 kurmaca, 3 kent tanıtım filmi, 3 belgesel ve 2 video klip olmak üzere 17 film prodüksiyonu gerçekleştirdik.

 

“İzmit’in Tarihi Yerleri” temalı 3 ulusal fotoğraf yarışması düzenleyerek hem fotoğraf sanatına gönül veren sanatçıları onurlandırdık hem de bu yarışmalarda derece alan fotoğraflardan oluşan “Geçmişten Günümüze İzmit” fotoğraf sergilerimizle kent tarihini görünür kıldık.

Düzenlediğimiz panel, sunum ve dinletilere 4.000, açtığımız sergilere 100.000'in üzerinde katılım sağlandı. Yönettiğimiz ve davetli olarak katıldığımız yurtdışı projeler için toplam 135 katılımcıyla 6 farklı ülkeden 9 kente 74.000 km yolculuk yaptık. 800'den fazla proje planlama, gözden geçirme ve proje detaylandırma toplantısı gerçekleştirdik. Web sitelerimizin ziyaretçi sayısı 800.000'i aştı.

 

Düzenlediğimiz yarışma, festival ve sergilerde 400'den fazla sanatçıya ödül ve plaket takdim ederek kentin sanat hayatına emek veren, katkı sağlayan sanatçıları onore ettik. 22 ödül töreni ve lansman toplantısı düzenleyerek projelerimizi, hayallerimizi ve planlarımızı gözler önüne serdik.

Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Festivalleri, Türkçe ve İngilizce Kent Tanıtım Seti, Belgesel, Klip ve Kurmaca Film Prodüksiyonları, Antik Nicomedia İllüstrasyonları, 3D Sanal Sergiler ve Uluslararası Erasmus+ Gençlik Değişim Projeleri başta olmak üzere İzmit'te birçok ilke imza attık.

Kuruluşumuzdan bu yana geçen yılda olduğu gibi gerçekleştirdiğimiz yerel, ulusal ve uluslararası projelerle kentin sanat hayatına dokunmaya ve kent tanıtımına katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

AND logo 01 full -  Turkish black background.jpg
bottom of page